اهوازیها
شهر زیبا و پرجذبه اهواز

سلام بازماندگان

امروز سالروز رجعت پیکر پاک  و مطهر سردار مظلوم جنگ سردار سرلشگر پاسدار حاج علی هاشمی بزرگ است .

همو که مزارش باصفایش ملجعی برای دلسوختگان و حاجتمندان خوزستانی شده است . اصلا وقتی نگاهت به نیزارهائیکه برای ساختن حسینیه حاج علی بدور مزار مطهرش قرار داده اند بغض گلویت را می فشارد نه یک یکبار بلکه هربار که ببینی به همین گونه است .

هر وقت و هر ساعت از شبانه روز که بزیارتش نائل شوی عده ای جانسوخته بازمانده از جنگ برای خالی کردن عقده های دلشان بدورش گرد هم جمعند . به تصویرش که نگاه میکنی چهره مظلومانه این مرد بزرگ و عارف مظلوم جان ودلت را می آزارد .

آخر او تنها سرداری است که بدینگونه با تمام زحمات بی نظیرش به نظام و انقلاب و جنگ مظلوم واقع شد و تا آخرین لحظات شناسائی استخوانهای خسته از بیابان برگشته اش هیچ وضعیت مشخصی نداشت و کسی نمی توانست در خصوص حیات یا مماتش حرفی بزند .

اگر چه بعد از رجعت پیکر نازنینش هم مورد بی مهری بعضی از مدیران ارشد نظام قرار گرفت و حتی با پیامی هم این داغ دل را تسکین ندادند !  بگذاریم و بگذریم که دل پر از درد است .

امشب بر مزار با صفا و مظلومانه اش جای همه خالی بود . مراسم باحال دعای کمیل روح و جان را نوازش داد ...

حاج علی در عین جدیت در کار در فضاهای خاصی هم خیلی شوخ طبع بودند . امروز که سالروز رجعتش بود یادم به خاطره ای از ایشان افتاد که برای شما نقل میکنم و استدعا دارم با فاتحه ای روح مطهرش را شاد نمائیم .

تنها بازمانده شهدای هویزه برادر عزیز سردار حاج طاهر عبیات در ایام فرماندهی حاج علی هاشمی بر سپاه ششم امام صادق (ع) و قرارگاه مقدم سپاه در جنوب فرمانده بسیج اهواز بودند و حقیر فرمانده پایگاه مقاومت امام خمینی (ره) اهواز بودم . در جلسه ای که فکر میکنم برای برنامه ریزی اعزام به جبهه در محوطه صبحگاه سپاه اهواز برگزار شده بود و سخنران حاج علی بود .

حاجی بعد از آنکه سخنانش را در خصوص جذب و سازماندهی جدی تر برای اعزام به جبهه تمام شد گفت : ببخشید خیلی جلسه طولانی شده است البته مواردی هست که برادرمان حاج طاهر عبیات فرمانده محترم بسیج اهواز خواهند گفت اما به همه توصیه میکنم تا ربع ساعت به سخنان ایشان گوش بدهید و بعد از آن هر کس خواست می تواند جلسه را ترک کند !

همه با این مزاح شیرین حاج علی روبرو شدند و حاج طاهر که همیشه خیلی سخنانش طولانی میشد فی المجلس به حاج علی گفت چشم قول میدهم در همان ربع ساعت جمع بندی کنم !

جالب است بگویم بیش از یکساعت صحبتهای حاج طاهر طول کشید ... و ماهم به توصیه فرماندهی عمل کردیم و ...

یادش گرامی و راه خونینش پر رهرو باد ... انشاالله

[ جمعه سی ام اردیبهشت ۱۳۹۰ ] [ 4:9 ] [ غلامرضا نجفی سولاری ]

 

تابناک - در پی انتشار خبر اعزام این کاروان از ایران به بحرین، گروهی از نمایندگان مجلس بحرین ـ که حامی رژیم آل خلیفه هستند ـ نیز تلاشی را آغاز کرده اند تا افرادی را جمع کنند و با تحریک احساسات ملی گرایانه آنان، آنها را متقاعد سازند به سوی ایران بیایند.

نخستین کاروان همبستگی در چند روز آینده، از ایران رهسپار بحرین خواهد شد.

در همین راستا، «مهدي اقراريان»، دبير كل جمعيت ياوران انقلاب اسلامي، به مناسبت اعزام كاروان همبستگي با مردم بحرين گفت: فضاي كنوني منطقه و كشورهاي تونس، مصر، ليبي و بحرين را تشريح كرد و گفت: قيام هاي منطقه همگي برگرفته از بيداري اسلامي مردم اين كشورهاست.

وي با بيان نحوه تشكيل جمعيت ياوران انقلاب گفت: نخست مقرر شد پس از بيداري اسلامي در منطقه و با توجه به اينكه مردم در سالگرد 22 بهمن به نوعي همدردي خود را با مردم منطقه نشان دادند و هر كدام نامه ها و پيام هايي را مي فرستادند، تصميم بر آن شد تا جمعيت ياوران انقلاب اسلامي تشكيل شود و با ماهيت بيداري اسلامي آغاز به كار كند.

او با بيان اينكه نامه هاي مردم براي همدردي با مردم بحرين جمع آوري شده است، گفت: پس از شكل گيري انقلاب هاي منطقه و با توجه به كشتار مردم، تصميم بر آن شد، كارواني از همه تشكل ها و گروه هاي مردم نهاد، با هدف پيغام رساني براي مردم بحرين به اين ديار اعزام شود. سرانجام كاروان تشكيل و مقرر شد، شنبه 24 ارديبهشت ماه، اعضاي كاروان در تالار اسوه گرد هم آيند و از آنجا با بدرقه مردمي به جنوب كشور و از مرز دريايي به بحرين بروند.

اقراريان، هدف اصلي اين کار را ابراز همدردي با مردم بحرين دانست و درباره نام كشتي نيز گفت: اين كشتي با نام «آيات القرمزي»، شاعره بحريني كه مورد ظلم آل خليفه و آل سعود واقع شد، مزين گشته است.

گفتنی است، در پی انتشار خبر اعزام این کاروان از ایران به بحرین، گروهی از نمایندگان مجلس بحرین ـ که حامی رژیم آل خلیفه هستند ـ نیز تلاشی را آغاز کرده اند تا افرادی را جمع کنند و با تحریک احساسات ملی گرایانه آنان، آنها را متقاعد سازند به سوی ایران بیایند.

این نمایندگان برای فریب شهروندان بحرینی، فضای داخلی جمهوری اسلامی ایران به ویژه مناطق جنوبی و به ویژه شهر اهواز را ملتهب اعلام کرده و خطاب به مردم می گویند: شهر اهواز در جنوب ایران ناامن است؛ ما باید برای کمک به مردم این شهر، کاروان بفرستیم!
[ پنجشنبه بیست و نهم اردیبهشت ۱۳۹۰ ] [ 2:35 ] [ غلامرضا نجفی سولاری ]

 

به گزارش اعتدال ، عادل فردوسی پور در بخش تصاویر ارسالی برنامه نود 26 اردیبهشت خود تصویر پیرمردی به نام حمید اسلام دوست را از مشهد به نمایش گذاشت که از طریق روپایی پول در می آورد.

مجری برنامه نود درباره این تصویر گفت : این پیرمرد 59 ساله مجبور است روپایی بزند تا جهیزیه دخترش را بپردازد.

فردوسی پور این را گفت و ادامه داد :این پیرمرد با روپایی نان در می آورد. واقعا نوبر است. 

 این اولین باری نیست که عادل فردوسی پور به غیر از فوتبال نگاهی به مسائل اجتماعی و گاه سیاسی هم دارد . او تنها کسی است که بدون سانسور، تصاویر و گاه متن های ارسالی مردم را با جسارت تمام پخش می کند.
 فردوسی پور در برنامه خود همچنین به وضعیت بد آب آشامیدنی شهر اهواز و استادیوم تختی آن هم پرداخت . مشکل بزرگی که خیلی ها از آن چیزی نمی گویند.
[ چهارشنبه بیست و هشتم اردیبهشت ۱۳۹۰ ] [ 2:11 ] [ غلامرضا نجفی سولاری ]

 

نماینده مردم اهواز در مجلس با انتقاد از ناکارآمدی بخش خصوصی فعال در کارخانه لوله سازی خوزستان از تعطیلی قریب الوقوع این کارخانه به عنوان قدیمی ترین کارخانه خوزستان خبر داد

ناصر سودانی اظهار داشت: بعد از واگذاری کارخانه لوله سازی خوزستان به بخش خصوصی ناکارآمد، کارخانه لوله سازی خوزستان با مشکلات عدیده ای مواجه شد.

نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه پس از واگذاری این کارخانه تعداد کارکنان آن به شدت کاهش یافتند، ادامه داد: مدیران کارخانه حتی قادر به پرداخت حقوق همین تعداد کارگر هم نیستند.
 

وی با اشاره به اینکه بعد از اجرای قانون هدفمندکردن یارانه‌ها، وضعیت این کارخانه بسیار بدتر از قبل شده است،‌ تصریح کرد: علاوه بر مشکل پرداخت نشدن حقوق کارگران، مشکلاتی مثل پرداخت قبوض گاز و برق هم بر مشکلات افزود.
 

سودانی تصریح کرد: با ادامه این روند با سابقه ترین و قدیمی ترین کارخانه صنعتی خوزستان به طور کامل ورشکسته خواهد شد و به زودی تعطیل می شود.
 

عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: در سفر یک سال پیش هیئت وزیران به خرمشهر، رسیدگی به وضعیت این کارخانه از مصوبات اصلی آن سفر بود.
 

پیش از این عضوشورای کارگری کارخانه لوله سازی خوزستان اعلام کرده بود که به زودی بانک ملت به دلیل طلب هشت میلیارد تومانی خود، کارخانه لوله سازی خوزستان را مصادره خواهد کرد.
 

مالکیت این شرکت که از معدود شرکتهای تولید کننده لوله های مورد نیاز وزارت نیرو در کشور محسوب می شود و تولیدات آن نیاز اساسی کشور محسوب می شود در سال 1381 از بانک صنعت و معدن سلب و به بخش خصوصی واگذار شد که دقیقا از همان زمان، روزهای تیره این شرکت آغاز و حتی در مقاطعی با توقف تولید مواجه شد.
 

نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار مهر در اهواز در این خصوص گفت: اشتباه اساسی در خصوص این شرکت واگذاری آن به افرادی بود که هیچ سر رشته ای از فعالیت این شرکت بزرگ تولید نداشتند و این یک اشتباه غیر قابل بخشش محسوب می شود.
 

سید شریف حسینی افزود: بعد از آن مالکیت این شرکت بارها و بارها دست به دست چرخید و روز به روز وضعیت تولید و فعالیت آن بدتر شد و به روزی رسید که حتی از پرداخت حقوق کارگران ناتوان شد.

 
با تمام این مشکلات اما نماینده اهواز در مجلس شورای اسلامی بر لزوم راه اندازی فاز دوم این کارخانه تاکید کرد و گفت: اکنون محصولات تولیدی این کارخانه که به شدت مورد نیاز وزارت نیرو است تنها در این کارخانه و تهران تولید می شود، بنابراین ادامه حیات این واحد صنعتی برای خوزستان و کشور حیاتی است ضمن اینکه از وزارت صنایع انتظار داریم فاز دوم این کارخانه را نیز راه اندازی کند تا قدرت درآمدزایی این کارخانه افزایش یابد.
 

وی افزود: ولی یک مشکل در راه اندازی فاز دوم این کارخانه وجود دارد و آن هم این است که متاسفانه وام ساخت فاز دوم این کارخانه چند سال پیش توسط بخش خصوصی دریافت شده ولی در جای خود هزینه نشده ولی اکنون این موضوع یکی از موانع راه اندازی خط دوم تولید است.
 
دکترجان خسته نباشی که فرمودی ! ولی سالهاست این شرکت با مشکلات دست و پنجه نرم میکند و هیچکس بدادش نرسیده است !
همه پرسنل و کارگرانش اخراج شده اند و مطالبات فراوانشان پرداخت نشده !
خوب میدانیم تعطیل شده که البته شما میفرمایید در معرض تعطیلی !
اما شما چه کرده اید !؟ به ملت نتیجه بدهید ...
ای خدا از این نمایندگان تلاشگر ...
[ شنبه بیست و چهارم اردیبهشت ۱۳۹۰ ] [ 2:8 ] [ غلامرضا نجفی سولاری ]

به گزارش مهر ، رامشیر یکی از شهرهای استان خوزستان است که از شمال با اهواز و از جنوب با امیدیه مجاورت دارد. این شهر در ۳۵ کیلومتری ماهشهر است و کار بیشتر مردم آن کشاورزی به شمار می رود.

این شهر که در ابتدا نام آن به نام موسسش یعنی سید خلف مشعشعی که یکی از دانشمندان بزرگ حکومت مشعشعیان در خوزستان به شمار می رفت «خلف آباد» نامگذاری شده است در حال حاضر نقش غیرقابل انکاری در تولید و صادرات نفت ایران ایفا می کند.

بخشی از این شهر در حوزه شرکت بهره برداری نفت و گاز آغاجاری و بخشی دیگر آن در حوزه مسئولیت شرکت بهره برداری نفت و گار مارون است که این دو شرکت بزرگ نفتی زیر مجموعه شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب به شمار می روند.

فرماندار سابق شهرستان رامشیر در معرفی این شهر می گوید: رامشیر در حال حاضر ۶۲ هزار نفر جمعیت دارد که بیش از ۷۰ درصد جمعیت آن را مردم عرب تشکیل می دهند.

عبدالرضا احسانی نیا در گفتگو با خبرنگار مهر در اهواز اظهار داشت: در حال حاضر علاوه بر مشکل بیکاری و نبود نمایندگی برخی دستگاه های دولتی در رامشیر، این شهر از مشکلی به نام وقف به شدت رنج می برد.

وی افزود: این شهر ۷۵ سال پیش توسط شیخ خزعل حاکم وقت خوزستان به یکی از هسمرانش نام نظام السلطنه مافی به عنوان مهریه بخشیده شد و این خانم نیز این شهر را به طور کامل وقف کرد.

احسانی نیا عنوان کرد: این خانم درآمد حاصل از این وقف را به مداوای بیماران، کمک به ایتام و تحصیل دانش آموزان بی بضاعت اختصاص داد. به همین دلیل اکنون تمام زمین های شهرستان رامشیر کاملا وقف شده است و هیچکس در این شهر سند ششدانگ ندارد. حتی نیمی از ساختمان فرمانداری رامشیر نیز وقف و مالک آن اوقاف است.وی عنوان کرد: با وجود استخراج ۷۰۰ هزار بشکه نفت در روز از چاه های فعال در این شهرستان، وجود ۲۱ کارخانه سنگ شکن و ماسه، زمین های کشاورزی فراوان و منابع طبیعی خدادادی به علت اینکه کل زمین های شهر در وقف است این شهر به پیشرفت قابل اعتنایی در سال های اخیر دست پیدا نکرده است.

احسانی نیا گفت: در سفر اول هیئت دولت به استان خوزستان حل این مشکل مورد تاکید قرار گرفت ولی تا به امروز این مشکل به قوت خود پابرجا است. البته در زمانی که حیدر مصلحی وزیر اطلاعات فعلی، رئیس سازمان اوقاف بود پیگیری فراوانی برای حل مشکل وقف این شهرستان از خود نشان داد و حتی در این خصوص از مقام معظم رهبری هم استفتا شد و ایشان فتوا دادند که می توان با دریافت مبلغی از مردم زمین ها و ساختمان را در یک فرآیند قانونی و شرعی به مردم واگذار کرد.

فرماندار سابق شهرستان رامشیر اظهار داشت: ما بر همین اساس با مردم و معتمدین آنها گفتگو کردم که اگر سهم اوقاف را بدهند می توان مشکل واگذاری خانه ها و زمین ها به آنها را حل کرد و آنها نیز قبول کردند ولی با تغییر حیدر مصلحی و آمدن فرد جدید در سازمان اوقاف این کار متوقف شد این در حالی است که اگر مصلحی در سازمان اوقاف می ماند فکر می کنم اکنون این مشکل حل شده بود.

احسانی نیا تصریح کرد: قرار بود مردم یک چهارم قیمت کارشناسی خانه ها را بپردازند و صاحب ملک شوند؛ موضوعی که در فتوای مقام معظم رهبری هم مورد موافقت ایشان قرار گرفته بود. این موضوع بارقه های امید را برای احیای شهر و خروج مردم از بلاتکلیفی چند ساله را روشن کرده بود.

وی افزود: تا شش ماه قبل ما مردم را راضی کردیم که شهادت بدهند که این شهر از ۷۵ سال پیش توسط خانم نظام السلطنه وقف شده و مردم هم چنین کاری کردند ولی اکنون سازمان اوقاف روی این موضوع دست گذاشته که این شهر وقف است و نمی توان کاری در آن انجام داد.


احسانی نیا تصریح کرد: در این شهر شش هزار خانه وجود دارد که کلیه آنها در وقف هستند در حالیکه با توافقات صورت گرفته با اوقاف قرار بود مردم یک چهارم قیمت کارشناسی خانه ها را پرداخت کنند و کلیه درآمدهای حاصل از این کار صرف عمران و آبادی و ایجاد اشتغال در این شهر شود.

وی اضافه کرد: به همین دلیل این کار از چند جهت برای مردم و شهرستان رامشیر توام با منفعت است. اول اینکه مردم از بلاتکلیفی رها می شوند و دوم اینکه با این پول ها شهرستان رامشیر به یک اعتبارات فراوان برای عمران و آبادی دست پیدا می کنند که می توان توسعه و آینده این شهر را دگرگون کند.

وی در پایان تاکید کرد: انتظار ما از مسئولین اوقاف این است که هر چه سریع تر تکلیف وقف در این شهرستان را روشن کنند تا مردم از بلاتکلیفی خارج شوند و برخی شرکت ها نیز که علاقه به سرمایه گذاری در این شهرستان دارد مجوز فعالیت به دست آورند.

ای ول داره به مولا ...

استان زرخیز خوزستان همیشه از آخر اوله !!!

اما از نظر پرداخت میزان مالیات و نقدینگی آن چندین سال است در کشور

مقام اول را دارد ...

شما را به خدا جالب نیست؟

از این بدتر میدونید چیه ؟

رامشیر سومین شهر نفتی ایران ماست ...

نخندینا ... گریه م میگیره ... !

[ جمعه بیست و سوم اردیبهشت ۱۳۹۰ ] [ 0:25 ] [ غلامرضا نجفی سولاری ]

 

عدنان عفراویان با همان بازیگر سیه‌چرده فیلم «باشو غریبه کوچک» برای شرکت در جشن انجمن منتقدان هشتم خردادماه به تهران می‌آید.
 
به گزارش شبکه ایران؛ تازه‌ترین خبرها حکایت از آن دارند که عدنان عفراویان یعنی همان بازیگر سیه‌چرده‌ای که در درام جذاب «باشو غریبه کوچک» ایفای نقش کرده بود به دعوت انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی به تهران می‌آید تا در جشن انجمن که هشتم خردادماه برگزار می‌شود، شرکت کند.

فعالیت سینمایی عدنان عفراویان که این روزها در میانه دهه سوم زندگی خود قرار دارد به همان فیلم «باشو غریبه کوچک» محدود شد و طی سالهای بعد اگرچه پیشنهادات گاه و بیگاهی برای کار به او ارائه می‌شد اما او هیچ گاه فرصت حضور دوباره در صحنه سینما یا حتی تلویزیون را پیدا نکرد.

عدنان که تمام سالهای اخیر را در یکی از محلات عرب‌نشین اهواز ساکن بوده و از طریق سیگارفروشی روزگار می‌گذراند همچنان آرزو دارد که با حمایت مستقیم مسئولان سینمایی بتواند اوضاع زندگی خود را روبه‌راه کند. شاید دعوت از او برای شرکت در جشن انجمن منتقدان آغاز مسیری باشد برای حمایت بیشتر از این مرد خاطره‌ساز!
 
تذکر : با تلاششهائی که انجام شد و به سهم خودمان از باشو و وضعیت فعلی او گزارشاتی به سایتهای مختلف ارسال کردیم و سایر دوستان عزیز خبر رسانی فوق العاده ای کردند بالاخره حضرات یاد باشو غریبه کوچک اهوازی که حالا دیگر کوچک نیست و از آن چهره کوچولو دیگر نشانی ندارد افتادند .
خدا را سپاس می گزاریم و برای داش عدنان آرزوی روزهای خوبی را از خداوند بزرگ مسئلت داریم ...
[ چهارشنبه بیست و یکم اردیبهشت ۱۳۹۰ ] [ 1:36 ] [ غلامرضا نجفی سولاری ]
 
شهيد قربانعلي رخشاني مهماندوست كه در دوران ستم شاهي در هواپيمايي كشوري مشغول به خدمت بود، در حين حمل و پخش اعلاميه هاي امام خميني(ره) در شهر اهواز شناسايي و توسط ساواك دستگير و پس از تحمل شكنجه هاي بسيار به شهادت رسيد و در قبرستان اهواز دفن شد.

به گزارش فارس، اين مادر بزرگوار پس از با خبر شدن از شهادت فرزندش عازم اهواز مي شود و به مدت يك سال در كنار مزار تنها فرزند پسرش بيتوته مي كند.

پس از پيروزي انقلاب اسلامي به اطلاع امام خميني(ره) مي رسانند كه در اهواز مادري به مدت يكسال در كنار مزار فرزند در حال زندگي است در حالي كه اين مادر ساكن تهران است.

به دستور امام(ره) پيكر اين شهيد به تهران منتقل مي‌شود و اين مادر شهيد از سال1357 تا 1378 در بهشت زهرا(س) بر روي مزار فرزندش خانه اي بنا و شبانه روز در آنجا زندگي مي‌كند.
ننه علي در حال حاضر به‌دليل بيماري در منزل دخترش زندگي مي كند و در اثر بيماري آلزايمر قدرت تكلم خود را از دست داده است.

 مطلب زیر را «سياوش اميري» يكي از بینندگان خبرگزاری فارس درباره زندگی مادر این شهید نوشته و برای آن خبرگزاری فرستاده که منتشر شده است:

اينجا گوشه اي از قطعه 24 شهداي گلزار بهشت زهرا (س) در شهر 424 هكتاري خيل لب فروبستگان تهران است. اينجا مامن « ننه علي » (مادر شهيد قربانعلي درخشاني مهماندوست) است كه بيش از بيست و نه سال قدمت دارد. خيلي قديمي نيست، اما بدون شك يكي از اماكن تاريخي فراموش شده نسلي است كه دو جنگ (داخلي و خارجي ) را يا ديده و در آن حضور داشته يا اينكه برايش روايت كرده اند.

اينجا خانه و زندگي « ننه علي » با همه سادگي اش، قد برافراشته و خودنمايي مي كند.

اينجا كاخي است كه ستون هايش با ايثار استوار شده، هر چند مصالح ظاهري اش چوب و حلب و تسمه است.

اينجا قرارگاه عشق و دلدادگي، سرسراي عاشق و معشوق و پناهگاه طالب و مطلوب است.

اينجا پايگاه ايمان و قرب الي الله است، اينجا معبد فرشتگان الهي است كه صف در صف به طواف « ننه علي » و قلب چون آيينه اش مامورند.

اينجا دِيري است كه خدا در آن تجلي دارد و صومعه دارش پيرزني 90 - 80 ساله است و بر خلاف تصور دور افتادگان وادي هجران ؛ حافظه اي شگفت انگيز دارد و در عين بيسوادي، كتاب خدا را از حفظ است.

اينجا كعبه دلدادگان محضر عشق است. اينجا خانه « ننه علي » است.... اينجا مراد مي دهد اگر بطلبي و شفا مي بخشد اگر التماس دعا داشته باشي.

اينجا زيارتگاه دلسوختگاني است كه تحفه شان باراني از اشك است و كالاي شان، دلي شكسته كه به رايگان مي بخشند.

اينجا قطعه اي از خاك است كه با ملكوت پيوند خورده، مسافرانش ملايكه و مراجعانش خون دل خوردگاني هستند كه شب شكني كرده اند و روز را و آفتاب را انتظار مي كشند.

اينجا ستاد حفاظت از حاكميت ملي و اقتدار نظام است. اينجا مركز ثقل وفاداري و خدمت به مردم است؛ بي تظاهر و نيرنگ، مردم فريبي و تزوير.

اينجا خدايگان ريز و درشت به زانو در مي آيند، مي شكنند و فرو مي ريزند.

اينجا بيت الله است. اينجا دعا مستجاب مي شود و حاجت روا. اينجا دريا - دريا صفا موج مي زند و دشت اندر دشت مخمل سبز و زيباي محبت و مهرورزي گسترده است، طاقه - طاقه تا امتداد بي نهايت مهرباني و رحمت.

ايتجا گلزار كرامت است، گلستان معرفت.اينجا سبد - سبد بركت موجود است و زنبيل - زنبيل سخاوت بي منّت. اينجا كولاك عاطفه است و قربانگاه هوي و هوس ها و تمنا هاي خاكي پَست و پَلَشت.

اينجا پُست و پارتي و پول، واژه هايي غريب و بي مصرف و از سكه افتاده است. ايتجا آلونك « ننه علي » دروازه بهشت و سرپُل جاودانگي است.

اينجا بهانه ها رنگ باخته و پوچ وبي معني است. اينجا ديار دلباختگان حق و حقيقت است و مملكت آرزومندان شهد شهادت.

اينجا خدا - خدايي مي كند و فرشتگان پر و بال مي شويند در زمزم جاري كوثر. اينجا نشانگاه آدميت و خلوتگاه بشريت و دانشگاه انسانيت محض است.

اينجا خاك خداست، پر از بوي عطر ياس فاطمه (س) و خط خون پاك حسين (ع). اينجا منزلگاه غروب عاشوراي زينب (س) است و خيمه گاه تجلي آزادگي.

اينجا خودِ خودِ « عرش الهي » است، گسترده و بي انتها. اينجا آلونك « ننه علي » است !
[ یکشنبه هجدهم اردیبهشت ۱۳۹۰ ] [ 0:42 ] [ غلامرضا نجفی سولاری ]

به گزارش پایگاه خبری انصار حزب الله:

اردوی مختلط دانشجویی دانشگاه آزاد واحد دزفول با عنوان گل گشت نوروزی با تدارک ویژه ای از سوی متولیان،برگزار شد. 
[ یکشنبه هجدهم اردیبهشت ۱۳۹۰ ] [ 0:23 ] [ غلامرضا نجفی سولاری ]

 

مهر: سرانجام بعد از مدتها بلاتکلیفی و حاشیه سازی، منصور کتانباف در جلسه غیر علنی شب گذشته شورای شهر به عنوان شهردار جدید اهواز انتخاب شد تا اهواز هم بعد از ماه ها صاحب شهردار شود.

رئیس شورای شهر اهواز در این خصوص گفت: شب گذشته با حضور مسئولان استانی جلسه شورای شهر اهواز با حضور همه اعضا از جمله اسکندر زنگنه برگزار شد و در این جلسه منصور کتانباف به عنوان شهردار جدید اهواز انتخاب شد.

حجت‌الاسلام سیدرضا فلاحی مقدم درباره نحوه این انتخاب اظهار داشت: در این جلسه که همه نمایندگان شهر اهواز در مجلس شورای اسلامی، استاندار خوزستان و برخی معاونان، همه اعضای شورای شهر و برخی معتمدان شهری و ... شرکت داشتند از میان سه گزینه منصور کتانباف انتخاب شد.

وی تصریح کرد: در شورای شهر اهواز سه گزینه با نام‌های اقبال محمدیان، سیدکریم حسینی و منصور کتانباف وجود داشت که از این میان اقبال محمدیان با کسب یک رای، سید کریم حسینی با اخذ یک رای و منصور کتانباف با اخذ چهار رای توانست شهردار اهواز شود.

وی تاکید کرد: قرار است انتخاب شهردار اهواز به صورت رسمی روز یکشنبه در جلسه شورای شهر اهواز در محل شورای شهر انجام شود.

فلاحی مقدم با اشاره به اینکه شورای حل اختلاف مرکزی نظری درباره انحلال شورای شهر ندارد، گفت: با انتخاب شهردار و برطرف شدن مشکلات موجود در شورای شهر اهواز دیگر بحث انحلال شورای شهر منتفی است.
[ شنبه هفدهم اردیبهشت ۱۳۹۰ ] [ 5:12 ] [ غلامرضا نجفی سولاری ]
 

حاج سعید عزیز مجالس حضرت اباعبدالله الحسین (ع) و ائمه اطهار (ع) جای دفاع از انسانهای زودگذر بر مناسب دولتی نیست !

چرا بایستی از مداحان با اخلاص اهل بیت چون شما و حاج منصور ارضی عزیز و حاج محمدرضا طاهری عزیز اینگونه استفاده ابزاری شود و هرگاه کوچکترین اعتراضی به وضع نابهنجار موجود کردید اینگونه سخیف با شکایت رسمی در دستگاه قضا بدرقه شوید ؟

راستی یادتان هست در جشن پیروزی آقای دکتر که مردم خار و خص خوانده شدند چقدر ذوق میکردید ؟ اما امروز دیگر بدردشان نمیخورید ...

من به نوبه خودم دیشب عکس شما را بعنوان مستمع در جمع عزاداران دیدم غصه خوردم . اینها شما را میخواهند تا حرفشان را بزنید اگر حرفشان را بزنید خوبید اگر نزنید نه !!!

حاج سعید عزیز شما را بخدا فقط و فقط شاخص و ملاک اصلی مان آقا باشد و بس ...

[ جمعه شانزدهم اردیبهشت ۱۳۹۰ ] [ 12:51 ] [ غلامرضا نجفی سولاری ]

به گزارش خانه ملت، کاظم دلخوش اباتري در تشريح پيشنهاد خود براي الحاق به بند 31 لايحه بودجه 90 گفت: متاسفانه در برخي محصولات دچار آسيب جدي شده ايم به نحوي که کشورهاي همسايه از موقعيت سوءاستفاده کرده و محصولات خود را با آرامش خيال به ايران وارد مي کنند، روندي که محصولي همچون خرما هم با آن درگير است.

نماينده مردم صومعه سرا، افزود: پس از آن که به عنوان نماينده کميسيون اقتصادي به مناطق مختلف خوزستان سفر کردم، متوجه وضعيت وخيم توليدکنندگان خرما شدم.

وي در ادامه با بيان اين موضوع که از دولت براي حل اين مشکل پول نمي خواهيم تصريح کرد: با توجه به اين که برخي از کشاورزان پس از گذشت يکسال نتوانسته اند، خرماي توليدي خود را به فروش برسانند در تلاش هستيم با تصويب اين پيشنهاد گامي در جهت رفع اين مشکل برداريم.

پيشنهاد دلخوش که با موافقت نمايندگان همراه شد، دولت را مکلف کرد تا خرما را به عنوان سبد کالاي مصرف وزارتخانه، سازمان ها، نهادهاي دولتي و نيروهاي مسلح لحاظ کند.

از جناب آقای دلخوش نماینده محترم صومعه سرا صمیمانه تقدیر میکنیم ...

مسئولان خوزستانی که بخواب خوشی فرو رفته اند و حالا حالاها بیدار نمی شوند...

بازم به شما ...

[ سه شنبه سیزدهم اردیبهشت ۱۳۹۰ ] [ 1:52 ] [ غلامرضا نجفی سولاری ]

به گزارش واحد مرکزی خبر، رییس اداره محیط زیست آبادان گفت: گرد و غبار دیروز با 7 برابر حد مجاز، معادل هزار و 50 میکروگرم بر متر مکعب آسمان شهرستان‌های آبادان و خرمشهر را فرا گرفته است.

احمد موسوی آزاد، از شهروندان آبادانی به ویژه سالمندان، کودکان، بیماران قلبی و ریوی و افراد مبتلا به آسم خواست حتی‌الامکان از رفتن به بیرون از منازل خودداری کنند.

رییس اداره هواشناسی آبادان نیز گفت: تغییرات قابل ملاحظه فشار هوا در جنوب عراق باعث وزش بادهای شدید و برخاستن گرد و خاک و انتشار آن در منطقه شده است.

سعید ابراهیمیان افزود: دیروز دید افقی در این شهرستان‌ها 500 متر بود.

[ یکشنبه یازدهم اردیبهشت ۱۳۹۰ ] [ 23:46 ] [ غلامرضا نجفی سولاری ]

به گزارش جهان به نقل از مهر، این راننده که ساعت ۳ و ۳۰ دقیقه بامداد شنبه به علت تصادف در کنار جاده اهواز به ماهشهر رها شده بود سرانجام به علت خودداری سازمانهای مسئول از انتقال آن توسط دوستانش در ساعت ۱۲ بعد از ظهر دیروز به وسیله یک خاور به پزشک قانونی انتقال یافت.

وی از آن مدت تا ساعتی قبل در پزشک قانونی مورد کالبد شکافی قرار گرفت و سرانجام اجازه انتقال وی به محل سکونتش در جاده بوشهر به بندرعباس منتقل شد.

کامیون این راننده نیز هم اینک به علت شدت ضربات وارده شده به آن که به دلیل اصابت به پلی در آن جاده صورت گرفته در پارکینیگی در منطقه برومی اهواز نگهداری می شود.

این راننده کامیون بامداد روز گذشته به دلیل نامعلوم تصادف می کند و در حالیکه هنوز هوشیاری خود را حفظ کرده بود به برخی دوستان خود زنگ می زند و اعلام می کند که وضع وی بسیار وخیم است.

دوستان وی در همان زمان پیگیر کار می شوند ولی این راننده فوت کرد اما مشکل اصلی بعد از آن حادث شد چراکه هیچ سازمانی حاضر نیست جسد وی را منتقل کند.

یکی از دوستانش که سرجسد وی حاضر بود اعلام کرد در تماس با اورژانس ۱۱۵ آنها اعلام کردند ما نعش کش نیستیم و کسی را منتقل می کنیم که نمرده باشد و زنده است.

وی افزود: در تماس با ۱۱۰ نیز آنها اعلام کردند این موضوع در حطیه وظایف ما نیست و باید با شهرداری اهواز تماس بگیرید. شهرداری هم سازمان بهشت آباد را معرفی کرد ولی آنها نیز اعلام کردند که محدوده وظایف ما در ۳۰ کیلومتری شهر است و این جنازه در مکانی است که ما توانایی انجام این ماموریت را نداریم.

این جاده به علت ترانزیتی بودن همواره شاهد تصادفاتی است که جا دارد مسئولین فکری به حال چنین حوادثی نیز بکنند.

واقعا برای مسئولان خوزستانی خجالت آور است

این راننده مظلوم زنده بوده و سه با تقاضای کمک میکند

ولی کسی به دادش نرسیده است

وامصیبت از مشکلات خوزستان مظلوم ...

[ یکشنبه یازدهم اردیبهشت ۱۳۹۰ ] [ 22:32 ] [ غلامرضا نجفی سولاری ]

به گزارش خبرنگار مهر در اهواز، رامشیر یکی از شهرهای استان خوزستان که از شمال با اهواز و از جنوب با امیدیه مجاورت دارد. این شهر در ۳۵ کیلومتری ماهشهر است و کار بیشتر مردم آن کشاورزی به شمار می رود.
 
این شهر که در ابتدا نام آن به علت موسس خود یعنی سید خلف مشعشعی که یکی از دانشمندان بزرگ حکومت مشعشعیان در خوزستان به شمار می رفت "خلف آباد" نامگذاری شده است در حال حاضر نقش غیر قابل انکاری در تولید و صادرات نفت ایران ایفا می کند.

بخشی از این شهر در حوزه شرکت بهره برداری نفت و گاز آغاجاری و بخشی دیگر آن در حوزه مسئولیت شرکت بهره‌برداری نفت و گار مارون است که این دو شرکت بزرگ نفتی زیر مجموعه شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب به شمار می روند.

فرماندار شهرستان رامشیر در معرفی این شهر گفت: رامشیر در حال حاضر 62 هزار نفر جمعیت دارد که بیش از 70 درصد جمعیت آن را مردم عرب تشکیل می دهند.

عبدالرضا احسانی نیا در گفتگو با خبرنگار مهر در اهواز اظهار داشت: این شهر در حال حاضر 700 هزار بشکه نفت تولید می کند و سومین شهر نفتخیز ایران بعد از اهواز و امیدیه به شمار می رود.

وی افزود: رامشیر از دو بخش مرکزی و مشراگه تشکیل می شود و شغل اصلی مردم این شهر به علت وجود رودخانه پر آب جراحی کشاورزی می باشد ولی با این وجود این شهر در حال حاضر از نرخ بالای بیکاری رنج می برد.

فرماندار شهرستان رامشیر تصریح کرد: متاسفانه این شهر در نقشه زیر پونز قرار گرفته و به هیچ وجه دیده نمی شود و چندان توجهی به آن نشده به همین دلیل در بسیاری از بخشها با مشکلات فراوانی دست و پنجه نرم می کند.

احسانی نیا افزود: یکی از مهمترین مشکلات این شهرستان بخش فرهنگی است که نبود سازمان ها و ادارات فرهنگی در آن باعث ضعف شدید این شهرستان در فعالیتهای فرهنگی شده است.
 
وی همچنین از نبود یک حوزه علمیه در این شهرستان انتقاد کرد و گفت: شاید کسی باور نکند ولی ما در این شهرستان که 62 هزار نفر جمعیت دارد تنها یک روحانی داریم که آن هم امام جمعه این شهرستان است.

رئیس شورای اداری شهرستان رامشیر تاکید کرد: شاید اگر نماز جمعه هم در این شهر برگزار نمی شد ما از داشتن همین یک روحانی در این شهر هم محروم بودیم به همین دلیل تاسیس یک حوزه علمیه در این شهرستان حیاتی و اساسی است.

احسانی نیا در پاسخ به این سئوال که "آیا این شهرستان، امام جمعه موقت دارد یا خیر؟" نیز عنوان کرد: امام جمعه موقت این شهرستان از یک پایگاه هوایی متعلق به ارتش که تقریبا خارج از شهر است می آید.

وی اضافه کرد: متاسفانه خلا کار فرهنگی و دینی باعث شده که فرقه وهابیت به شدت در این شهر گسترش یابد و اقدام به تبلیغ و ترویج افکار انحرافی خود در میان جوانان شیعی این شهرستان کند.

احسانی نیا تاکید کرد: از مسئولین متولی بخش فرهنگ و دین در استان و کشور انتظار دارم این شهرستان را به این صورت رها نکنند و اجازه ندهند جوانان ما در یک رقابت نابرابر به دامن فرقه های ضاله بروند.

فرماندار رامشیر تاکید کرد: با وجود نبود روحانی و کار فرهنگی در شهر ما دانش آموزان فعالی در بخشهای مختلف فرهنگی و قرآنی داریم به گونه ای که چندی پیش آنها در مسابقات استانی قرآن موفق به کسب رتبه های بالایی شدند و این نشان می دهد که بستر مناسبی برای کار فرهنگی و قرآنی در این شهرستان وجود دارد.

احسانی نیا همچنین به مشکلات بخش بهداشت در این شهرستان اشاره کرد و گفت: متاسفانه در این بخش نیز با مشکلات فراوانی مواجه هستم که برای نمونه یک بیمارستان 32 تختخوابی در این شهر وجود دارد ولی از داشتن پزشک متخصص و کادر مناسب محروم است و اکثر مردم برای بیماریهای خود به شهرهای همجوار می روند.

وی ادامه داد: انتظار داریم مسئولین وزارت بهداشت و شرکت نفت شرایطی را فراهم کنند که برخی پزشکان متخصص در این شهر مستقر شوند تا مردم این شهر مجبور نشوند برای کوچکترین معالجه ای به شهرهای همچوار و مرکز استان بروند.
مسئولین عزیز استان خوزستان بهوش باشید ...
این چندمین شهر استان است که مبتلاست !
شما را بخدا این استان شیعه خیز را مراقبت کنید و ...
[ شنبه دهم اردیبهشت ۱۳۹۰ ] [ 22:23 ] [ غلامرضا نجفی سولاری ]
سفراي 50 كشور جهان براي بازديد از توانمندي‌هاي خوزستان و آشنايي با ظرفيت‌هاي اقتصادي منطقه وارد آبادان و خرمشهر شدند.

به گزارش خبرگزاري فارس از آبادان، در اين بازديد كه كاركنان ديپلماتيك تعدادي از كشورهاي مهم جهان حضور دارند سفرا و كارداران سفارتخانه‌ها ابتدا از بخش‌هاي مختلف بندر خرمشهر ديدن كردند و با توضيحات مديركل بندر و دريانوردي خرمشهر در جريان پيشرفت‌ها و فعاليت‌هاي صورت گرفته در اين بندر استراتژيك و تجاري قرار گرفتند.
مهمانان خارجي شركت كننده در اين بازديد سپس از توانمندي‌هاي جمهوري اسلامي ايران در بخش ساخت سكوهاي دريايي شركت ساخت و مهندسي تاسيسات دريايي ايران ديدن كردند.
سفراي خارجي از نزديك با روند ساخت تاسيسات نفتي بخش دريا آشنا شدند و از پيشرفت‌ها و توانمندي‌هاي جمهوري اسلامي ايران در اين زمينه ابراز تعجب كردند.
سفرايي از كشورهاي بلژيك،‌ كرواسي، چك، اتريش، غنا، اوگاندا، تونس، زيمبابوه، ساحل عاج، تاجيكستان، اندونزي، پاكستان، ازبكستان، اوكراين، قرقيزستان، قزاقستان، هند و سوريه شركت دارند كه قرار است طي 3 روز از قسمت‌هاي مختلف اين منطقه بازديد كنند.
بازديد از صنايع‌ نفتي، زيرساخت‌هاي بازرگاني و بندري، موزه جنگ و دفاع مقدس و كليساي ارامنه از جمله برنامه اين سفر است.
[ جمعه نهم اردیبهشت ۱۳۹۰ ] [ 2:42 ] [ غلامرضا نجفی سولاری ]

مهر: تالاب بزرگ که به زبان محلی به "هورالعظیم" شهرت دارد قبل از جنگ دارای فرصت‌های شغلی و امتیازات فراوانی برای مردم بود اما اکنون در آستانه نابودی کامل قرار گرفته و زندگی و اشتغال مردم بومی را در خطر انداخته است.

قبل از جنگ مردم با مشاغلی همچون گاومیش داری، صید ماهی، صید طیور، حصیر بافی، نی بری و کشاورزی زندگی بی‌دردسری داشتند و در نخلهای استوار پر محصول منطقه به راحتی امرار معاش می‌کردند اما با آغاز جنگ و تبدیل شدن هور به کانون عملیات‌های دو طرف جنگ، مردم منطقه مجبور به مهاجرت به سایر نقاط کشور شدند و اینگونه شد که این هور که هنوز هم مهمات عمل نکرده فراوانی در آن وجود دارد دیگر برای مردم منطقه منفعتی ندارد به غیر از معدود کسانی که هنوز با نی بری و صیادی به سختی از آن امرار معاش می‌کنند.

هورالعظیم که تنها باقیمانده تالاب‌های بسیار بزرگ بین‌النهرین است در غرب استان خوزستان واقع شده و به لحاظ تنوع‌زیستی فوق‌العاده غنی است و عمده منابع آبی تالاب از طریق رودخانه‌های کرخه، نیسان، سابله و نهرهای انشعابی تامین می‌شود.

پیشینه تاریخی این تالاب‌ها نیز بسیار مورد توجه جهانیان است، بررسی‌ها نشان داده که این تالاب‌ها زمانی مساحت‌شان به دو میلیون هکتار می‌رسید و تقریبا یک سوم مساحت عراق را اشغال می‌کرد به طوری که بالاتر از بغداد شروع شده و تا شط‌العرب ادامه می‌یافت.

تالاب هورالعظیم خوزستان

هورالظعیم که یک‌ سوم در ایران و دو سوم آن در عراق واقع شده یکی از زیستگاه های حساس و مهم پرندگان مهاجر آبزی و بومی منطقه است و حواصیل، غاز پیشانی سفید، شغال، روباه، گربه جنگلی، سمور آبی، گراز، شیر بد و انواع ماهی کپور از جمله حیات ‌وحش منحصر به فرد این تالاب هستند.

این هور تنها تالابی است که بر اساس بررسی‌ های کارشناسی از 100 نمره، نمره 100 را کسب کرده و هیج تالابی تاکنون چنین نمره ‌ای را به‌ دست نیاورده و بیشترین تعداد پرنده‌های در معرض خطر در این تالاب به‌سر می‌برند و این تالاب از نظر حجم و انوع پرنده نیز بسیار قابل توجه است.

یکی از کارکردهای مهم تالاب، جلوگیری از طوفان شن و گرد و خاک است چراکه تالابها رطوبت آب را بالا می‌برند و خشک شدن هورالعظیم چه در ایران و چه در عراق میزان وقوع طوفانهای شن را افزایش داده و باعث شده استان خوزستان در سه سال اخیر با گرد و غبارهایی حدود 21 برابر استاندارد مواجه شود.

از بخش ایرانی تالاب هورالعظیم که مساحتی شامل 64 هزار و 100 هکتار است هم اکنون 29 هزار هکتار باقی مانده یعنی معادل 54‌ درصد مساحت این تالاب از بین رفته است.

مساحت این تالاب در کل بخش ایران و عراق در مجموع 307 هزار هکتار بوده که این مساحت در کل به 102 هزار هکتار کاهش یافته یعنی 67 درصد آن از بین رفته است.

علتهای فراوانی برای نابودی تالاب از سوی کارشناسان ذکر شده اما مهمترین آنها بروز خشکسالیها، محدود شدن منابع آب بالا دست و استفاده از آب برای مصارف کشاورزی هستند.

تالاب هورالعظیم خوزستان

نماینده مردم خرمشهر در مجلس با اشاره به اینکه حیات این تالاب در معرض نابودی کامل است گفت: اکنون تالاب هورالعظیم در حال نابودی است و کسی به این منطقه منحصربه فرد توجهی نمی‌کند.

مصطفی مطورزاده افزود: تالاب هویزه یکی از زیستگاه‌های حساس و منحصربه فرد کشور است که در سال‌های اخیر در اثر عوامل مختلف تهدید به نابودی شده است.

نماینده مردم خرمشهر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در حال حاضر فقط حدود 60 درصد از سطح تالاب هوالعظیم باقیمانده است، و یادآور شد: کمبود آب مهم‌ترین عامل تهدید کننده تالاب است.

وی متذکر شد: در حال حاضر تالاب در معرض تهدید خشک شدن قرار د ارد و خشکی این تالاب تصرف اراضی آن را به دنبال دارد.

مطورزاده تالاب هویزه را یکی از زیستگاه‌های حساس و مهم پرندگان مهاجر آبزی و پرندگان بومی منطقه دانست که متاسفانه به دلیل عدم توجه مسئولان محیط زیست این پرندگان نیز دچار مخاطرات بسیاری شده است.

وی اظهار داشت: در چند سال اخیر مسیر‌های آب رودخانه کارون که به تالاب هویزه منتهی می‌شود مسدود شده که این امر خشک شدن قسمتی از تالاب را باعث شده است.

نائب رئیس دوم کمیسیون اقتصادی در مجلس تصریح کرد: این تالاب تا چند سال قبل مکانی برای امرار معاش صیادان بود ولی متاسفانه الان هیچ کاربردی ندارد.

نماینده مردم خرمشهر یادآور شد: در مطالعات به عمل آمده ارزش اقتصادی تالاب‌ها 10 برابر جنگل‌ها و 200 برابر زمین‌‌های زراعی برآورد شده است. علاوه بر آن تعدیل آب و هوا، جلوگیری از سیل، حفاظت از تنوع گیاهی و جانوری، زیبایی و جاذبه‌های بصری ذاتی تالاب، جاذبه‌های توریستی، ایجاد فضایی برای زندگی پرندگان مهاجر و مکانی غنی برای بررسی‌های تحقیقاتی و علمی متخصصان و دانشمندان از دیگر مزایایی است که می‌توان از وجود یک تالاب بهره‌ مند شد.

با این وجود نماینده مردم دشت آزادگان و هویزه از احیای این هور نا امید نیست و تاکید کرد: یکی از اهداف و رویاهای من در مدت چهار سال نمایندگی مردم منطقه، احیای هور‌العظیم این گنج ناشناخته طبیعت است.

هاشم سواری گفت: وقتی شما گذشته این هور را مطالعه می کنید که چه مزایا و فرصت‌های شغلی بی‌شماری را برای مردم منطقه به وجود آوده بود و وقتی از بزرگان منطقه خاطرات شیرین زندگی مردم در کنار این تالاب را می‌شنوید اشک در چشمانتان جاری می‌شود که چه شده که این شیرینی از زندگی مردم پر کشیده است.

وی ادامه داد: هور العظیم مظهر شادی و سمبل سرزندگی مردم بوده است که اکنون به دلایل مختلف در حال نابودی است، به عبارتی نابودی هور نابودی خاطرات شیرین و نوستالژیک مردان و زنان قدیمی و بخش اعظمی از تاریخ باشکوه و توام با تلاش و سرزندگی این دیار است و این می‌تواند بالاترین دلیل برای جدیت در احیای مجدد هورالعظیم باشد.

تالاب هورالعظیم خوزستان

سواری عنوان کرد: هور قبل از جنگ یک زندگی شیرین برای مردم به وجود آورده بود و 12 هزار فرصت شغلی برای مردم ساکن در بخش ایرانی آن به ایجاد کرده بود و مردم با مشاغلی همچون صید ماهی، گاومیش‌داری، نی بری، صید طیور و حصیربافی چرخهای کوچک اقتصاد منطقه و خانواده گرم خود را به گردش در می آوردند اما اکنون.....

نماینده مردم دشت آزادگان تاکید کرد: اکنون جوانان منطقه بی‌بهره از این همه نعمت‌های خدادادی هور به نگهبانی و مشاغل پیش پا افتاده در کمپ‌های میدان نفتی آزادگان دلخوش کرده‌اند که البته آن هم به صورت عادلانه‌ای بین آنها توزیع نشده است.

وی عنوان کرد: امیدوارم دولت دهم توجه بیشتری برای احیای این هور که می تواند تامین کنند نیازهای اقتصادی مردم و شکوفایی منطقه شود باشد از خود نشان دهد تا زمینه ساز بازگشت شادابی به مناطق یپرامون و توسعه فعالیت‌هایی نظیر گاومیش داری، صید ماهی، صید طیور، حصیر بافی، نی بری و کشاورزی در این منطقه باشد.
[ چهارشنبه هفتم اردیبهشت ۱۳۹۰ ] [ 1:19 ] [ غلامرضا نجفی سولاری ]
[ سه شنبه ششم اردیبهشت ۱۳۹۰ ] [ 23:32 ] [ غلامرضا نجفی سولاری ]

 

به گزارش مهر، عدنان عفراویان همان باشو، غریبه کوچک است با همان رنگ رخساری که اگر در کنار دختر و پسر نایی، زن گیلگی قرارش دهی می فهمی که نشانی است از آفتاب تیز خوزستان.
"باشو، غریبه کوچک" امروز 36 ساله است و از سر بیکاری سیگار می فروشد. پسرک اهوازی دیروز، با آنهمه شهرتی که برای بازی در یک فیلم آن هم در غربت کسب کرد این روزها در زادگاهش غریبه است.به گزارش مهر، عدنان عفراویان همان باشو، غریبه کوچک است با همان رنگ رخساری که اگر در کنار دختر و پسر نایی، زن گیلگی قرارش دهی می فهمی که نشانی است از آفتاب تیز خوزستان.

سال 69 بود که باشو به دنبال بمباران هوایی و کشته شدن پدر و مادرش به درون کامیونی ‌پرید و از زادگاهش در جنوب کشور ‌گریخت و وقتی از کامیون پیاده شد، خود را در شمال کشور یافت و تازه این شد به زندگی جدیدش و پناه بردن به خانه و مزرعه زن گیلکی.کودک سیه چرده دیروز، امروز 36 سال سن دارد. دیگر لازم نیست مانند بهرام بیضایی کل خوزستان را بگردی و عاقبت در محله لشکرآباد اهواز پسرکی را در سایه‌روشن کوچه ببینی که تا تو را می بیند بخندد و فرار کند چون شبیه او و خانواده اش نیستی و حرف نمی زنی.

امروز 20 سال از زمانی که فیلم باشو، غریبه  کوچک روی پرده سینماهای ایران و جهان رفت و همه آن را تحسین  کردند می گذرد. حالا می توانی در همان فلکه لشکر آباد، روبروی تابلو دانشگاه در میان دستفروشان باشو را ببینی که هنوز هم در وجودش ترس و دلهره دارد.اما دلهره اش نه از جنگ و نه از دست دادن خانواده اش بلکه از ماموران شهرداری و اینکه باید برای چندمین بار پله های اداره اجرائیات را بالا و پایین بدود تا بساط سیگار فروشی اش را پس بگیرد. چون از آن سال که باشو در اوج محبوبیت بود و حتی مهرش در دل خانواده هایی از گوشه و کنار ایران نشست، سالها می گذرد.

بیکاری یقه باشو را هم گرفته و دیگر مزرعه ای نیست که با نابی و بچه هایش روی آن کار کند... حتی با برگشتن شوهر نایی هم اوضاع فرقی نمی کند. به همین دلیل مدتهاست به شورای شهر اهواز می رود تا برایش کار پیدا کنند.

باشو( عدنان عفراویان)، غریبه کوچک اهوازی سینمای ایران با کمک کارگردان فیلمش یک بار خوش درخشید اما چون حرفه و خاستگاه اجتماعی اش چیز دیگری بود، دیگر نتوانست فرصت حضور روی پرده سینما را به دست بیاورد و به تدریج تنها به یک خاطره تبدیل شد.

اکنون باشو که نامش نوستالوژی دوران بچگی و دلهره جنگ را برایمان تداعی می کند، با مادرش در یک خانه اجاره ای در اهواز زندگی می کنند.

عدنان می گوید: "من هم مثل خیلی از نوجوانانی که برای اولین بار در سینما حضور پیدا کردند و شاهکاری را خلق کردند و بعد رها و تنها شدند برای مدتی افسرده و گیج شده بودم."اگر دیروز پای باشو از جنوب به شمال کشور باز شد و محبوبیتش نه تنها در دل خانواده گیلکی که در جهان پیچید، اما امروز پایان راه پسرک اهوازی با وجود آن همه سر شناسی درغربت به سیگار فروشی در زادگاهش منتهی شده است و دیگر در شهر خودش هم غریبه ای کوچک است. باشویی که به گفته بهرام بضایی، کارگردان فیلم باشو؛ "قرار بود مردم را به پذیرش بچه‌های جنگ‌زده و یتیم‌شده تشویق کند و کاربرد اجتماعی معینی داشته باشد."

شاید هنوز هم نایی نمی داند چطور باید با آن لهجه عمیق گیلکی اش کلمه "مرغانه" را برای باشو بازگو کند . . . !
 
اگر در میان کسانی که در اهواز بساط کرده اند، باشو را دیدی نپرس حال بیضایی و نایی چطور است. چون نه تنها خبری از آنها ندارد بلکه داغ دلش را برای دوباره دیدن نایی و بچه هایش، بیضایی و شوهر نایی تازه می کنی.
[ دوشنبه پنجم اردیبهشت ۱۳۹۰ ] [ 22:38 ] [ غلامرضا نجفی سولاری ]
ادعای مضحک یک پایگاه خبری سعودی:
این پایگاه خبری در ادامه با استفاده از واژه «هوله» که اشاره به قبايل عرب موجود در بندرعباس، بندر بوشهر و خرمشهر دارد، می نویسد: این مناطق توسط دولت هاي ايراني از عربي به فارسي و عجمي تغيير ماهيت داده اند در حالي كه هنوز بقاياي آن ملت ها كه زير بار اين توطئه نرفتند!! در اهواز حضور داشته و نهضت «الاحوازيين» را سرداده اند!
سرویس بین الملل ـ یک پایگاه خبری عربی كه دفتر مرکزی آن در لندن قرار دارد و از حمايت عربستان سعودي برخوردار است با درج مقاله اي تحت عنوان «سواحل ايراني در خليج فارس هويتي عربي ـ تاريخي دارد»! نوشت: از زماني كه روابط سياسي ايران و كشورهاي عربي آغاز شده همواره جزاير عربي مورد اختلاف كشورهاي ساحلي خليج فارس بوده تا اينكه ايران موفق شد با همكاري بريتانيا این جزاير را كه هويت عربي ـ تاريخی دارد را تصاحب كند.

به گزارش «تابناک»، پایگاه خبری «ايلاف» با تحریف مضحک واقعیتی تاریخی در بخش ديگري اين نوشتار می افزاید: اگر نويسندگاني مثل «كارسن نيبور» كه در سال هاي 1733 تا 1815 مي زيسته، معتقد بر اين است كه سواحل خليج فارس تحت فرمان ايران بوده اما مالكيت آن عربي بوده است، اين توهم ناشي از انگليسي بودن اوست چرا كه او در ادامه خاطرات خود در سال 1765 تاكيد مي كند كه سراسر سواحل خليج فارس اعراب مي زيسته اند و اثري از عجم ها ديده نمي شده است!!

این پایگاه خبری در ادامه با استفاده از واژه «هوله» که اشاره به قبايل عرب موجود در بندرعباس، بندر بوشهر و خرمشهر دارد، می نویسد: این مناطق توسط دولت هاي ايراني از عربي به فارسي و عجمي تغيير ماهيت داده اند در حالي كه هنوز بقاياي آن ملت ها كه زير بار اين توطئه نرفتند!! در اهواز حضور داشته و نهضت «الاحوازيين» را سرداده اند!

«ایلاف» سپس با بیان جملاتی کوتاه برای اثبات ادعای مضحک خود می نویسد: «مگر مي توان فراموش كرد كه قشم همان جسم است و اين جزيره در مالكيت هنرمند عرب «حسين الجسمي» بوده است؟ مگر مي توان فراموش كرد كه «جالفا» نام فارسي شده «راس الخيمه» است؟ مگر مي توان فراموش كه پرتغالي ها با همدستي برخي خوانين منطقه و نادرشاه ايران موفق شدند كه جزاير خلیج فارس را از مالکیت اعراب خارج كنند و به ايران ملحق كنند؟ مگر مي توان از محل سكونت و تجارت قبايل «قواسم» و «عمانيين» و «الجبور و المزاريق» كه همگي قبايل عرب هستند چشم پوشيد؟ مگر مي شود اخراج جمعي اعراب از سواحل خليج فارس در سال 1854 و تغيير ماهيت اين مناطق را فراموش كرد؟ مگر فراموش كرده ايم كه جزيره «هنجام» ـ هنگام ـ تا سال 1928 مال اعراب بود و همه ساكنان آن عرب بودند تا اينكه ايران با همدستي بريتانيا ساكنان بومي را اخراج و عجم ها در اين منطقه اسكان داد؟»

در پايان اين نوشتار، «ايلاف» نام بيش از 30 قبيله عربي را برده كه در بندرعباس، بندر لنگه، جزاير تنب بزرگ و كوچك، اهواز، قشم، ابوموسي، هندورابي و... مي زيسته اند و اكنون از مناطقه آباء و اجدادي خود بيرون رانده شده و جاي آنان عجم ها گرفته اند!!

آخرین نقشه بین المللی ايران (1814) انتشارات تامسون ،پیش از جدا شدن سرزمینهای تاریخی آن

اين مقاله در حالی منتشر شده است که در خوزستان عده اي بر طبل توهم جدايي طلبي زده و سران برخي از كشورهاي عربي نيز از آنها حمايت مي كنند و در حالی «ایلاف» اقدام به «آسمان ریسمان بافی» کرده است که موضوع حاکمیت تاریخی ایران بر مناطق نامبرده شده و فراتر از آن بیشتر کشورهای کنونی عربی مانند امارات، بحرین و کویت حقیقتی مستدل است که حتی مورد تایید مورخان محدود عرب نیز بوده است و به نظر نمی رسد چندان نیازی به تکرار وقایع ثبت شده تاریخی در رد ادعاهای توهم گونه این رسانه سعودی باشد اما آنچه این روزها به خوبی مشهود است هجوم همه جانبه مقامات و رسانه های عربی منطقه برای زیر فشار قرار دادن ایران است.

البته پاسخ آزاد اهل فن به چنین ادعاهای بی پایه ای تنها برای ثبت در تاریخ شایسته است که «تابناک» پیش از این بارها با ارائه اسناد و مستندات بدان پرداخته و برای نمونه چند مطلب در این خصوص را در انتها پیوند خواهد داد.

اما در حالی که مقامات عربی در هفته های اخیر با جنجال آفرینی سیاسی سعی در القاء دخالت ایران در کشور خود و حمایت ایران از اعتراضات مردمی در این کشورها داشته اند، «عمرو موسی»، دبیرکل اتحادیه عرب در موضعی کاملا تحریک آمیز بیان داشت که موج اعتراضات عربی به ایران نیز خواهد رسید.

دبیر کل اتحادیه عرب که با روزنامه «لوفیگارو»، چاپ پاریس، گفتگو می کرد افزود: «من بر این اعتقادم که بادهای سهمگین تغییر به جهان عرب محدود نخواهد شد و به زودی به سوی ایران وزیدن خواهد گرفت.»

وی در بخش دیگری از مصاحبه خود با اشاره به قیام های فعلی در جهان عرب گفته است که «شهروندان این کشورها خواهان مشارکت در تصمیم گیری ها هستند. اتحادیه عرب مدل دقیقی برای ارائه به کشورهای عربی به منظور انجام تغییرات ندارد ولی ما بارها هشدار داده ایم که نیاز به تغییر وجود دارد.»

«عمرو موسی» با این حال از حضور نیروهای نظامی عربستان سعودی در خاک بحرین برای سرکوب معترضان حمایت کرد و آن را قانونی دانست.

وی در پاسخ به این پرسش «لوفیگارو» که آیا تصمیم عربستان در اعزام نیرو به بحرین درست بوده است، گفت: «اعزام نیرو قانونی بوده و در راستای معاهده ای است که میان کشورهای شورای همکاری خلیج فارس امضاء شده است. وضعیت مثل بلور برای ما شفاف است، بحرین یک کشور عربی است و باید عربی هم باقی بماند. حفظ ثبات این کشور حیاتی است.»

این مقام عربی که خود نیز مدعی دخالت ایران در امور کشورهای عربی است، با وقاحت تمام سعی دارد با بیان این موضوعات به شکلی آشکار اقدام به فضا سازی علیه ایران کرده و مشخص می دهد که پشت پرده درگیری های محدود در خوزستان از کجا آب می خورد. موضوعی که به نظر می رسد نیاز به واکنش سریع و شدید مقامات وزارت خارجه کشورمان در محکومیت چنین سخنانی دارد.
[ دوشنبه پنجم اردیبهشت ۱۳۹۰ ] [ 1:48 ] [ غلامرضا نجفی سولاری ]

 

فرهنگ جنوب - محمود احمدی نژاد رییس جمهور ایران چند وقت پیش در همایش هم‌اندیشی تخصصی 10 محور برنامه تحول در نظام اداری با انتقاد از پدیده مدیران پروازی گفته بود اگر خوب به این مقوله توجه کنیم این توهین به ملت است.

از صحبت های رییس جمهور که بگذریم مسئولین استانی نیز بارها بر عدم به کارگیری نیروهای بازنشسته و مدیران پروازی تاکید کرده اند که یک نمونه از آن مربوط می شود به خوزستان .
 
ممتاسفانه با وجود تاکیدات مکرر مسئولین در این زمینه برخی از مدیران استان ضمن نادیده گرفتن ظرفیت های استانی و تخصص های بومی علاقه وافری به استخدام مدیران پروازی و بازنشته دارند.

از جمله این نهادهای دولتی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان است که 4 هزار فارغ التحصیل بیکار در این استان را به امان خدا رها کرده و از گرگان و تبریز و شیراز نیرو گرفته است و در موسسه جهاد نصر مشغول به کار کرده است.

 جهاد نصر هر چند یک موسسه غیر دولتی است اما وابسته به وزارتخانه جهادکشاورزی ست و از فرسنگ ها فاصله از پایتخت کوبیده و با تصاحب ساختمانی مجلل در جهادکشاورزی استان و به کارگیری نیروهای غیربومی از گرگان و تبریز و تهران و .... طرح احیای زمین های کشاورزی را در اختیار خود گرفته است.

اینکه طرح احیای زمین های کشاورزی خوزستان موسوم به طرح مقام معظم رهبری به چه دلایلی در طول 15 سال گذشته اجرایی نشده و چرا این طرح به جهاد نصر واگذار شده خود جای سوال است که مدیران سازمان کشاورزی باید پاسخگوی آن باشند اما سوال اصلی و موضوع مورد اشاره اینجاست که چرا جهادنصر نیروهای بومی و متخصصین درون استانی را کنار گذاشته و با هزینه های هنگفت مدیران پروازی را به استخدام درآورده است؟!

تکلیف چهار هزار فارغ التحصیل رشته کشاورزی خوزستان که با هزار امید و خرج میلیون ها تومان این رشته را انتخاب کردند و امروز از زور بیکاری به فلافل فروشی روی آورده اند چه می شود؟

 از این هم که بگذریم تکلیف سخن استاندار که مدیران را موظف به بکارگیری نیروهای بومی و استفاده از ظرفیت های استانی کرده چه می شود؟ یا عیار فرمانبرداری از مدیر ارشد استاندار پایین آمده یا اصلا نظارتی وجود ندارد تا این گونه تخلفات محرز شود!

به هر حال انتظار می رود در سالی که مزین به شعار جهاد اقتصادی است مسئولان ضمن پرهیز از صرف هزینه های گزاف برای مدیران پروازی که چندان همتی در آنان برای پیشرفت استان دیده نمی شود نیم نگاهی نیز به ظرفیت های استانی داشته باشند. 
[ دوشنبه پنجم اردیبهشت ۱۳۹۰ ] [ 0:59 ] [ غلامرضا نجفی سولاری ]
به گزارش واحد مرکزی خبر ، جانشین فرمانده نیروی انتظامی خوزستان گفت : دیشب در یک عملیات اطلاعاتی با همکاری سربازان گمنام امام زمان و یگان اطلاعاتی نیروی انتظامی اهواز ، 8 نفر از افراد گروهک تروریستی خلق عرب که در به شهادت رساندن 3 نفر از شهروندان اهوازی دست داشتند بازداشت شدند.

سرهنگ نظرپورگفت  : این عملیات در دقایق اولیه صبح امروز انجام شد .

وی افزود : 26 فروردین امسال در ایست و بازرسی منطقه ملاشیه اهواز 2 راکب موتورسوار با نزدیک شدن به محل ایست و بازرسی به سوی ماموران شلیک کردند .

در این تیراندازی یکی از ماموران نیروی انتظامی کشته و 2 نفر از ماموران هم زخمی شدند .

وی افزود : همچنین در این تیراندازی یک نفر از عابران پیاده شهید و یک نفر دیگر هم که در حال تردد از این مسیر بود زخمی شد .
ای بابا گل بود به چمن آراسته شد !
نه شورای شهر داریم ! نه امنیت ! نه آبادانی ! پروژه های نیمه تمام !
بیکاری ! و صدها مشکل مردم فقیر و ستمدیده اهواز
تروریست ها هم شدند غوز بالا غوز !!!
[ جمعه دوم اردیبهشت ۱۳۹۰ ] [ 3:0 ] [ غلامرضا نجفی سولاری ]
واکنش پایگاه حجت الاسلام حاجتی پیرامون تکذیبیه ری شهری و مستند «ظهور»

در پي انتشار خبر تكذيبه آيت الله ري شهري در خصوص نقل قول بيان شده توسط حجت الاسلام والمسلمين مير احمد رضا حاجتي از ایشان، که در مستند«ظهوربسیار نزدیک است» نیز به آن اشاره شده بود پایگاه اطلاع رسانی حجت الاسلام حاجتی با انتشار مطلبی، به این تکذیبیه واکنش نشان داد.


ادامه مطلب
[ پنجشنبه یکم اردیبهشت ۱۳۹۰ ] [ 2:22 ] [ غلامرضا نجفی سولاری ]

 

مديرعامل شركت حمل و نقل ريلي كشور گفت: با توجه به پيشرفت فيزيكي پروژه قطار شهري اهواز و سرعت آن، اهوازي‌ها مي‌توانند فروردين‌‌ماه سال 93 سوار مترو شوند كه البته بايد تلاش شود اين زمان كاهش يابد و قطار شهري اهواز هرچه زودتر به بهره‌برداري برسد.

به گزارش ايسنا محمد رويانيان در بازديد از پروژه قطار شهري اهواز كه امروز (چهارشنبه، 31 فروردين‌ماه) انجام شد، اظهار كرد: به اعتقاد من پروژه قطار شهري اهواز 3 سال عقب‌ماندگي دارد كه بايد جبران شود؛ اين پروژه از سال 86 آغاز شده و اعتبارات سال نخست آن اندك بود و تقريبا مي‌توان گفت از سال دوم به اين پروژه اعتبار اختصاص يافت.

وي افزود: بر اساس قانون، به همان اندازه كه دولت به قطار شهري اهواز كمك مي‌كند، شهرداري اهواز هم بايد كمك كند و اگر به عنوان مثال دولت 70 ميليارد تومان در سال اعتبار اختصاص مي‌دهد، شهرداري هم بايد به همين ميزان اعتبار اختصاص دهد؛ اين در حالي است كه شهرداري اهواز به هر دليل توان پرداخت سهم خود را ندارد و به همين دليل در سال‌هاي گذشته، پروژه قطار شهري اهواز با اعتبارات دولتي پيش رفته است؛ پرداخت نشدن سهم شهرداري، يكي از دلايل تاخير پروژه بوده است.

رويانيان تصريح كرد: قرارداد پروژه قطار شهري اهواز در ابتدا به صورت EPCF تعريف شده بود، به اين معني كه امور مربوط به مهندسي و طراحي پروژه با مشاركت و جذب فاينانس انجام شود؛ متاسفانه فاينانس پروژه كه بايد در سال‌هاي گذشته از سوي شركت "نورينكو" تامين مي‌شد، محقق نشده و اين نيز دومين دليل تاخير پروژه بوده است.

مديرعامل شركت حمل و نقل ريلي كشور خاطرنشان كرد: همچنين در ابتدا قرار بود 30 درصد پروژه قطار شهري اهواز بر روي سطح زمين ايجاد شود كه به مرور زمان تغيير كرد و كل پروژه زيرزميني شد كه البته به دليل شرايطي آب و هوايي لازم بود؛ اكنون بايد بپذيريم كه پروژه 3 سال تاخير دارد و بايد به اين فكر باشيم كه تاخير را جبران كنيم.

رييس ستاد مديريت حمل و نقل و سوخت كشور ادامه داد: خوشبختانه 2 دستگاه TBM قطار شهري اهواز با همت استاندار و مسئولان شهري وارد شده و هم‌اكنون در حال مونتاژ است؛ بر اساس برنامه زمان‌بندي، اين 2 دستگاه حفار تا 15 خردادماه كار حفاري خود را در خط يك قطار شهري اهواز آغاز مي‌كنند؛ اين دستگاه‌هاي حفار قادر هستند هر 2 ماه حدود يك كيلومتر حفاري كنند و به اين ترتيب با در نظر گرفتن ميزان اعتبارات پروژه، پيش‌بيني مي‌شود فروردين‌ماه سال 93 فاز نخست خط يك متروي اهواز راه‌اندازي شود.

وي اظهار كرد: دولت در تلاش است با جذب فاينانسي به ارزش 400 ميليارد تومان براي پروژه قطار شهري اهواز، اين پروژه را تسريع كند؛ اكنون موافقت ماده 62 اخذ شده و موضوع در كميسيون اقتصاد هم بررسي شده و انشاالله در سال جاري از اين محل كمك خوبي به متروي اهواز مي‌شود.

رويانيان گفت: آنچه مشخص است فروردين‌ماه 93 اهوازي‌ها سوار مترو مي‌شوند، ولي بايد تلاش كنيم اين زمان كاهش يابد؛ با وجود همه مشكلاتي كه پيش روي پروژه قطار شهري اهواز بوده است، اين پروژه زنده است و به فعاليت خود ادامه مي‌دهد.

مديرعامل شركت حمل و نقل ريلي كشور با اشاره به اهميت جذب سرمايه‌گذار در شهر اهواز، افزود: مسئولان استان و شهر اهواز بايد با همدلي و همكاري، در جهت جذب سرمايه‌گذار بخش خصوصي فعاليت كنند تا كار سرعت يابد و آنچه شايسته مردم اهواز است، محقق شود.

رييس ستاد مديريت حمل و نقل و سوخت كشور تصريح كرد: دولت هرچه در توان دارد، به قطار شهري اهواز كمك مي‌كند؛ قبول داريم كه كمك‌هاي دولتي به متروي اهواز بايد افزايش يابد و براي تحقق آن، تلاش مي‌كنيم؛ سال 90، حدود 15 درصد به اعتبار قطار شهري اهواز افزوده شد و اميدواريم با تامين فاينانس، پروژه در سال جاري سرعت يابد.

وي در توضيح اينكه چرا تنها 70 درصد اعتبار پروژه قطار شهري اهواز تخصيص يافته است، گفت: ميزان تخصيص اعتبارات، به درآمدهاي دولت وابسته است و به هر ميزان كه درآمد تحقق يابد، بودجه اختصاص مي‌يابد.
[ پنجشنبه یکم اردیبهشت ۱۳۹۰ ] [ 0:52 ] [ غلامرضا نجفی سولاری ]
درباره وبلاگ

سلام عزیزان همو طن
اینجا اهواز سرافراز و زیباست
بوی عطر خون شهیدان مظلوم مست میکند
جذبه اهواز از لاله های سرخ این دیار است
اهواز همه چیز من است چون زیر این زمین
شیرین لبان خفتیده اند . . .
امکانات وب